Вчені змоделювали клімат планети Арракіс із Дюни

2 місяців тому нараз 47

Вчені змоделювали клімат планети Арракіс із Дюни

Фото: twitter.com/ESO

Кадр із фільму Дюна Дені Вільнева

Світ, описаний у класичній фантастиці Френка Герберта, перевірили на придатність до життя.

Вчені із Бристольського і Шефілдського університетів змоделювали клімат планети Арракіс із фантастичного роману Дюна Френка Герберта, а також створили його візуалізацію. Про це повідомляє The Conversation.

Наголошується, що метою дослідження було перевірити, наскільки описане в книзі середовище відповідатиме реальній кліматичній моделі.

Дослідники взяли кліматичну модель, яку зазвичай використовують для передбачень земної погоди, а потім доповнили її даними про топографію, орбіту і склад атмосфери Арракісу, які описані в книгах серії, а також в Енциклопедії Дюни.

Згідно із зазначеними джерелами, Арракіс є світом нещадного сонця, нескінченних пісків, кам'янистих пусток і потужних бур. Хоча чим ближче до полярних регіонів, тим сприятливішим для людини стає її клімат. Тому більшість міст планети розташовані саме там, а на полюсах є невеликі крижані шапки.

Карта висот Арракісу // Фото: twitter.com/axelgaziano

Створена вченими кліматична модель показала дещо іншу картину. Насправді за описаних умов найприйнятнішими для людей будуть тропічні широти з температурою від +15 °C у найхолодніші місяці і до +45 °C на піку спеки. Людина цілком зможе існувати за таких умов.

Найекстремальніші температури виникатимуть у помірних широтах і приполярних областях. Влітку пісок там може прогріватися до +70 °C (що відповідає книзі), тоді як взимку температура знижуватиметься до -40 °C у помірних широтах і -75°C на полюсах.

Такі показники є смертельно небезпечними для людей, тож насправді ці регіони, швидше за все, залишалися б безлюдними, а міста сконцентрувалися б у тропіках.

Myself, Micheal Farnsworth and @sebsteinig simulated Arrakis to see how well Frank Herbert, #Denisvilleneuve and @Legendary depiction was of such a inhospitable planet. We also have an interactive globe of Arrakis for those who want to explore it! 2/nhttps://t.co/RVHdvaPzfu pic.twitter.com/mgV523TUwv

— Alex Farnsworth #BlackLivesMatter (@Climate_AlexF) October 27, 2021

На перший погляд подібний висновок видається недостовірним, адже екваторіальні області одержують більше сонячної енергії. Втім, моделювання приполярних регіонів Арракісу показує, що тут набагато вологіше, а хмари густіші - і все це розігріває клімат. Взимку ж до справи береться чинник полярної ночі.

Модель також показала, що в подібних умовах все ж таки можливі невеликі дощі. Але вони будуть обмежені горами у високих широтах.

Щодо полярних шапок, то їхнє існування тут неможливе. Будь-яка крига розтане влітку, а взимку на Арракісі немає снігу, що дозволяє сформувати шапки заново.

Незважаючи на те, що модель показала низку розбіжностей із книгою, Арракіс справді міг би бути заселеним, хоч і вельми непривітним світом, наголосили вчені.

Нагадаємо, в 2021 році на екрани вийшов фільм Дюна режисера Дені Вільнева. Головні ролі в екранізації однойменного роману Френка Герберта виконали Тімоті Шаламе і Зендея.

За сюжетом, у далекому майбутньому могутні сім'ї борються за володіння пустельною планетою Арракіс, на якій знаходиться головна цінність Всесвіту – прянощі, що є необхідними для міжзоряних польотів і торгівлі.