Вчені з'ясували, як удари головою по м'ячу впливають на футболістів

2 місяців тому нараз 43

Текст: Надтока Світлана,  4 листопада 2021, 17:14

Вчені з ясували, як удари головою по м ячу впливають на футболістів

Фото: Getty Images

Вірджил ван Дейк відбиває м'яч головою під час матчу між ФК Ліверпуль і Атлетіко Мадрид

Встановлено зв'язок між грою головою та когнітивними порушеннями, що можуть виникнути в професійних спортсменів, які пішли на пенсію.

Психологи з Ліверпульського університету імені Джона Мурса і Кілського університету з'ясували, що удари м'яча по голові призводять до когнітивних порушень у футболістів. Результати дослідження опубліковано в журналі Journal of Neuropsychology, повідомляє The Conversation.

Як відомо, травми голови – найвищий фактор ризику розвитку неврологічних ускладнень у спортсменів. Зокрема, колишні футболісти в 3,5 рази більше ризикують померти від нейродегенеративного захворювання, ніж чоловіки, які не грали у футбол професійно.

Втім, залишалося незрозумілим, чи недоумство і порушення пам'яті так поширені серед футболістів загалом, особливо серед літніх. Адже в молодших за віком мозок ще здатний компенсувати наслідки травм.

У дослідженні взяли участь 60 колишніх професійних футболістів, середній вік яких близько 68 років.

Вчені оцінили їхню пам'ять, зібрали дані про тривалість кар'єри, режими тренувань і травми голови. Крім того було підраховано приблизну кількість ударів головою по м'ячу, які футболіст робив за час, що провів у спорті.

Як з'ясувалося, самі собою травми мало позначалися на пам'яті. Хоча чим більше ударів по голові футболіст отримував під час час тренувань і матчів, тим гіршими були результати тестів.

У середньому учасники здійснювали близько 50 тисяч ударів головою. За винятком воротарів, які рідко відбивають м'яч головою, кількість ударів могла перевищувати навіть 100 тисяч, підкреслили автори.

Наголошується, що когнітивні порушення – перший крок до деменції. У майбутньому вчені мають намір з'ясувати, яку кількість ударів можна вважати безпечною, а також вони хочуть знайти спосіб, як боротися з цим явищем у колишніх гравців.