Вчені назвали рибу, яка втрачає та відрощує по 20 зубів на день

2 місяців тому нараз 39

Текст: Надтока Світлана,  4 листопада 2021, 14:49

Швидкість заміни зубів у терпуга стала несподіванкою для дослідників – щодня він оновлює близько 3,6% зубного ряду.

Морські біологи з Університету Райса в США з'ясували, що риба зубастий терпуг, або змієзуб, втрачає до 20 зубів на день і майже одразу відрощує нові. Результати дослідження вчених опубліковано в журналі Proceedings of the Royal Society B, повідомляє National Geographic.

Зубастий терпуг – велика, до 1,5 метра риба, у роті якої близько 500 великих і дрібних голкоподібних зубів. В основному змієзуби мешкають у північно-східній частині Тихого океану і завдяки своїй особливості є небезпечними мисливцями.

Вчених довго цікавило питання, як терпуг зберігає зуби гострими всі 20-25 років свого життя.

Щоб з'ясувати, дослідники вивчили зуби 20 представників виду за допомогою флуоресцентного методу. Вони розчиняли спеціальні барвники в резервуарах з морською водою, які окрашували мінералізовану тканину, що розвивалася.

Спочатку 20 молодих терпугів 12 годин провели в басейнах із червоним барвником. Після цього на 10 днів їх відправили у звичайну воду, а потім знову на 12 годин піддали дії барвника, але вже зеленого.

Так зуби, які були на місці в перший день дослідження, стали червоними, а нові - ті, що з'явилися пізніше, стали зеленими.

З'ясувалося, що терпуги втрачають приблизно 20 зубів на день (3,6% зубного ряду), і на їхньому місці швидко виростають нові. У середньому зуби оновлюються кожні 27 днів.

Найактивніше зміна відбувалася в глоткових щелепах, які риби використовують для пережовування їжі і переміщення її з пащі в шлунок.

Як пояснили біологи, чим тупішими є зуби в терпуга, тим складніше йому утримувати і пережовувати здобич, тому здатність швидко оновлювати їх – ключовий аспект виживання.

Раніше вчені відтворили образ риби, яка жила 380 мільйонів років тому і могла повзати по суші.