У кондорів виявили випадки "непорочного зачаття"

2 місяців тому нараз 47

Текст: Валентина Червоножка,  1 листопада 2021, 17:25

У кондорів виявили випадки  непорочного зачаття

Фото: stories.sandiegozoo.org

Каліфорнійський кондор

Вчені вперше зафіксували появу на світ двох пташенят каліфорнійського кондору з незапліднених яєць.

Американські дослідники дикої природи виявили свідчення того, що два каліфорнійські кондори народилися без будь-якої участі чоловічої ДНК. Про унікальне відкриття повідомляє BBC News.

Зазначається, що партеногенез у кондорів дуже здивував учених. У 1980-х роках у дикій природі мешкали менше двох десятків цих птахів, проте останніми роками завдяки зусиллям щодо збереження їхня чисельність збільшилася.

Партеногенез – одна з форм статевого розмноження організмів, за якої жіночі статеві клітини (яйцеклітини) розвиваються у дорослому організмі без запліднення.

Він досить рідкісний у хребетних (0,1%) і трапляється серед приблизно 70 видів. У птахів це явище зазвичай спостерігається, коли у самок немає доступу до самців.

Дослідники з Альянсу дикої природи зоопарку Сан-Дієго під час рутинного генетичного скринінгу біологічних зразків двох каліфорнійських кондорів випадково виявили, що пташенята, які вилупилися у 2001 і 2009 роках, мали генетичний матеріал своєї матері, однак не успадкували жодної ДНК птаха-батька.

🚨BREAKING NEWS🚨

Scientists at SDZWA discovered two California condor chicks have hatched from unfertilized eggs. This sort of asexual reproduction, known as parthenogenesis, is a first for the species and provides new hope for their recovery. Read more: https://t.co/m5MZhqt21l pic.twitter.com/vRxGbKZy2S

— San Diego Boo 👻 Wildlife Alliance (@sandiegozoo) October 28, 2021

Загалом фахівці протестували 467 самців із племінного пулу, що робить цей випадок унікальним. Вперше серед птахів було зафіксовано явище партеногенезу за наявності партнерів у популяції.

Зазначається, що одне з пташенят померло у дворічному віці 2003 року, а інше – 2017 року, коли йому було сім років.

В обох матерів раніше вже були пташенята, зачаті традиційним способом, причому одна із самок прожила в парі із самцем 20 років.

Після "непорочного зачаття" самки розмножувалися ще двічі.